برنامه های فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت برای زندانیان زندانهای قم دنبال خواهد شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای قم  در دیدار حجت الاسلام تهامی مدیر کل زندانهای قم وشورای معاونان اداره‌کل زندان‌ها و اعضای ستاد دیه استان قم با آیت الله سعیدی که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) درحرم مطهر انجام شد،آیت آلله سعیدی تولیت آستان کریمه اهل‌بیت(س) با اشاره به استقبال این آستان مقدس از ایجاد ارتباط زندانیان با جامعه تصریح کرد: برنامه‌های فرهنگی حرم مطهر بانوی کرامت برای زندانیان نیز دنبال خواهد شد تا بتوانیم شاهد رجوع زندانیان به نفس پاک آن‌ها، باشیم.

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی با بیان اینکه نگاه اهل‌بیت(ع) این است که زندانی از مردم به کلی جدا نباشد، اظهار کرد: در روایات مشاهده می‌شود که گاهی پیامبر اسلام(ص) فردی را در مسجد یا منازل افراد یاران خود زندانی می‌کردند، این نشان می‌دهد که نمی‌خواستند زندانی از جامعه جدا شود.

وی اضافه کرد: شخص زندانی با جرمی که انجام داده خود را از جامعه جدا کرده اما این اشکال و خطای اوست و ما این اشکال را تایید نمی‌کنیم بنابراین در شهر قم به‌عنوان یک شهر الگو تا میزانی که مباحث امنیتی به ما اجازه دهد باید به این موضوع توجه داشته باشیم و ارتباط زندانی با جامعه را حفظ کنیم.

امام‌جمعه قم خاطرنشان کرد: شیطان و شیطان‌پرستان می‌خواهند که زندانی به صورت کامل از جامعه جدا شود و به یک عنصر شرور خالص در دست شرور بزرگ یعنی شیطان تبدیل شود اما بر اساس آموزه‌های اسلامی باید این افراد به جامعه برگردانده شوند.

وی با بیان اینکه به هر میزانی که مظاهر و آیین‌های اسلام را اجرا کنیم به اسلام و اهل‌بیت(ع) نزدیک‌تر می‌شویم، تصریح کرد: «تعاونوا علی البر و التقوی» به‌عنوان یکی از دستورهای الهی به دنبال خود برکات و نعمت‌های بسیاری را به دنبال دارد؛ در امر آزادسازی زندانیان افراد مختلف از جمله خیرین، طلبکاران، نهادها و خویشاوندان زندانیان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا بتوانیم به نتیجه برسیم.

در این دیدار ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی تهامی  مدیر کل زندانهای استان ضمن ارائه گزارشی از زندانهای استان ودرخواست مساعدت آستانه مقدسه در بخشهای فرهنگی وغیره  با اشاره به اینکه ستاد دیه در سطح کشور سالانه ۴۰۰ گلریزان را برگزار می‌کند، اظهار کرد: طی سه سال اخیر این ستاد فعالیت خود را در قم به صورت جدی دنبال کرده و به دستاوردهای قابل توجهی رسیده است و به‌عنوان نمونه سال ۹۶ در نخستین گلریزان توانستیم ۶۸ نفر از زندانیان را با رفع بدهی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی آنان، آزاد کنیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته نیز در مجموع بدهی دو میلیارد تومانی چندین زندانی را رفع کردیم، اضافه کرد: اکنون ۱۵۶ نفر در زندان با ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی داریم که دارای جرائم غیرعمد و واجد شرایط ستاد دیه هستند.
مدیرکل امور زندان‌های استان قم از افزایش ۴۴ درصدی آمار زندانی‌های آزادشده سال گذشته نسبت به سال ۹۶ یاد کرد و گفت: ترویج فرهنگ آزادسازی زندانیان غیرعمد یکی از دستاوردهای ستاد دیه است چراکه اکنون در طول سال شاهد مشارکت خیرین در این امر خیر هستیم.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای اشتغال زندانیان در زندان‌های استان قم تصریح کرد: در راستای تبدیل زندان‌ها به دانشگاه، برنامه منسجمی برای زندانیان تعریف می‌شود تا زندانیان در طول دوران حبس خود با آموزه‌های مورد نیاز و مهم آشنا شوند.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*