تشکیل جلسه شورای طبقه بندی زندان قم در راستای کاهش جمعیت کیفری و رعایت حقوق شهروندی زندانیان

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای قم،در راستای تحقق سیاست های قوه قضائیه و اجرای بهینه دستورالعمل سازمان زندان ها در امر کاهش جمعیت کیفری زندان ها و با هدف رسیدگی به مشکلات قضایی مددجویان جلسات شورای طبقه بندی در این زندان به شکل هفتگی و با حضور اعضاء و مسئولین قضایی برگزار می گردد.

حجت الإسلام دادور، دادیار ناظر زندان قم و رئیس شورای طبقه بندی در این جلسه بیان داشتند: برگزاری جلسات شورای طبقه بندی زندان، اقدامی قانون مند در راستای اعطای هدفمند امتیازات به زندانیان واجد شرایط و این شورا اعطای امتیازات آئین نامه ای را به شکل هدفمند و کنترل شده به زندانیان ارائه می نماید. تا فقط زندانیان واجد شرایط از مزایای پیش بینی شده بر اساس قانون برخوردار شوند و این در راستای تأمین امنیت اجتماعی انجام می پذیرد.

دادیار ناظر زندان قم در ادامه افزود: پایبندی به مقررات زندان و حسن اخلاق و رفتار مددجویان در حین تحمل حبس و تأیید آن توسط مسئولین زندان و نیز مشارکت در برنامه های مختلف آموزشی و فرهنگی و اصلاحی را یکی از مؤلفه های بهره مندی بیشتر از تسهیلات اعطایی به مددجویان عنوان کرد.

وی بیان داشتند: تغییر مسیر زندگی یک زندانی و اصلاح رفتار او در سایه فعالیت های فرهنگی در واقع باعث تحکیم خانواده و نهایتاً جامعه را به سوی امنیت اخلاقی سوق می دهد. لذا همه ما مکلّفیم به عنوان اعضای شورای طبقه بندی با ملحوظ نظر قرار دادن قانون، زمینه باز اجتماعی شدن افراد جهت بازگشت سعادتمندانه به خانواده و جامعه را فراهم نمائیم.

رضایی مدیر زندان قم و دبیر شورای طبقه بندی نیز با بیان اینکه زندانیان در زندان و خانواده آنها در بیرون از زندان درگیر با مشکلات اجتماعی هستند، لذا رسیدگی به مشکلات زندانیان و استماع آن، نقش مهمّی در تغییر بینش مجرمانه آنان دارد.

وی تصریح کرد: اعضای شورای طبقه بندی و در رأس آن دادور، دادیار ناظر زندان که به عنوان رئیس شورا عمل می کند در تلاشند تا با اعطای امتیازات قانونی به زندانیان واجد شرایط در حقیقت مشکلات و آسیب های ناشی از حبس را بر خانواده، به بیانی دیگر جامعه کاهش دهند و در این روند کاهش ناهنجاری های اجتماعی تأثیرگذار است.

گفتنی است در این جلسه از شورای طبقه بندی زندان، درخواست بیش از ۵۰ نفر از زندانیان مورد رسیدگی قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ گردید.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*