حجت الاسلام تهامی مدیر کل زندانهای قم در دیداربا آیت الله علوی گرگانی :خیرین در زمینه کمک به زندانیان همت داشته باشند وسبب آزادی زندانیان جرائم غیر عمد شوند

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای قم ، آیت‌الله علوی گرگانی در دیدار حجت الاسلام تهامی مدیر کل زندانهای استان به همراه اعضای ستاد گلریزان استان که در دفتر معظم له برگزار شد اظهار داشت: پس از آزادی افراد از زندان باید کاری شود تا شخصی که آزاد شده دیگر به زندان باز نگردد و افرادی که در زندان هستند آموزش‌های دینی و قرآنی را فرا بگیرند.

آیت الله علوی گرگانی عنوان فرمودند :باید پیش‌گیری شود تا افراد به زندان نیفتند، در جامعه افراد مختلفی زندگی می‌کنند و امکان اینکه افراد خطا کرده و زندانی شوند وجود دارد ولی باید با برنامه‌ریزی از این اقدام جلوگیری شود.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: رفتن به زندان برای دولت هزینه دارد و باید با اقدامات و برنامه‌ریزی مناسب پیشگیری شود تا افراد زندانی نشوند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه عنوان کرد: پس از آزادی افراد از زندان باید کاری شود تا شخصی که آزاد شده است دیگر به زندان بازنگردد و افرادی که در زندان هستند آموزش‌های دینی فرا گرفته و قرآن آموزش ببیند.

آیت‌الله علوی گرگانی با اشاره به لزوم مشارکت در آزادی زندانیان مالی و غیرعمد عنوان کرد: باید به خیران شرایط گفته شود تا در زمینه کمک به زندانیان همت داشته باشند و زمینه آزادی زندانیان را فراهم کنند.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) تصریح کرد: خداوند ۴ چیز را برای ۴ چیز آفریده است، خدا انسان را آفریده است که در خانه خدا بندگی کند نه این که گناه کند، علم را به ما داده است که به آن عمل کنیم و مال را به ما داده است که به نیازمندان کمک کنیم، انسان باید اموال خود را در اختیار محرومین قرار دهد و دنیا را عبور گذاشته است نه این که ساختمان‌سازی انجام دهد.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به تبعات زندان خاطرنشان کرد: زندان رفتن سبب می‌شود خانواده‌ها به مشکلات زیادی بخورند، باید سبب آزادی زندانیان مالی فراهم شود.

در این دیدار حجت الاسلام تهامی مدیر کل زندانهای استان با ارائه گزارشی از فعالیت های ستاد گلریزان استان قم، گفت: گلریزان در استان قم بیش از دو سال است به صورت رسمی برگزار می شود .

مدیر کل زندان های استان قم ادامه داد: در نخستین سال برگزاری گلریزان در استان قم ۶۸ نفر از زندانیان که بیش از یک میلیارد تومان بدهی داشته اند آزاد شدند که سیصد میلیون تومان خود شکات گذشت کردند و نهصد میلیون تومان آورده خانواده های زندانی ها بوده است و سیصد و ۲۷ میلیون نیز خیرین کمک کردند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۷ و دومین سال برگزاری گلریزان رسمی در استان قم ۸۷ نفر با بدهی دو میلیارد تومانی آزاد شدند که یک میلیارد تومان شکات گذشت کردند، چهارصد میلیون تومان نیز آورده خانواده زندانیان بوده است و ۵۰۰ میلیون تومان خیرین کمک کردند.

حجت الاسلام تهامی در ادامه به برخی مشکلات  افراد زندانی اشاره کرد و افزود: برخی افراد به واسطه زندانی شهرت همچنین شغل خود را از دست می دهند و با مشکلات فکری و روحی مواجه می شوند از سوی دیگر نیز خانواده ای که سرپرست خود و نان آور خانواده را از دست داده است با مشکلات فراوانی مواجه می شود.

وی اضافه کرد: حتی شاکیان نیز به دلیل این که سرمایه خود را از دست داده اند با مشکلاتی مواجه می شوند که این اقدامات از قبیل برگزاری گلریزان برای کاهش مشکلات است.

وی با بیان این که با توجه به مشکلات اقتصادی در سال جاری نیازمند کمک های بیشتری هستیم، گفت: البته در سال جاری زندانیان کاهش یافته اند اما متأسفانه مبلغ بدهی نسبت به سال گذشته بیشتر است و مساعدت بیشتری می طلبد و امیدواریم با توصیه های شما، خیرین در این بخش بیشتر حضور داشته باشند.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*