حجت الاسلام تهامی مدیر کل زندانهای قم در دیداربا رئیس قوه قضائیه اشتغال درزندانهای قم تاپایان سال هزارنفرخواهدرسید

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای قم، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی تهامی در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان قم با رییس قوه قضاییه که در مرکزآموزش قوه قضاییه قم برگزار شد، عنوان کرد: در۲۲۳کشور جهان حدود ۱۱میلیون زندانی وجود دارد که بیشترین آن مربوط به آمریکا با ۲میلیون و ۲۰۰هزار زندانی است.
وی با بیان اینکه عمده مشکلات قوه قضاییه، کمبود منابع مالی و انسانی است؛ افزود: وضعیت ۲۵کشور همسطح با ایران از لحاظ درآمد و وضعیت زندان‌ها بررسی شده است و مورد توجه قرار گرفت.

مدیرکل زندان‌های استان قم بیان کرد: سرانه درآمد ملی این کشور‌ها نسبت به سرانه هزینه و اعتبارات زندان‌ها بررسی شد و در میانگین این ۲۵ کشور، حدود۱۶۹درصد سرانه درآمدی را هزینه زندان‌ها کرده‌اند ولی در استان قم حدود ۷درصد سرانه ملی صرف زندان شده است.

وی ادامه داد: در این ۲۵کشور جهان که مورد بررسی قرار گرفتند، به طور میانگی از هر ۳ونیم نفر یک نفر نیرو زندانبان دارند ولی در استان قم برای هر ۳۳نفر زندانی یک نیرو اختصاص داده شده است.

تهامی تصریح کرد: در بررسی‌های انجام شده از بین ۲۵کشور مشخص شده، ۵۰درصد از زندانیان برگشت مجدد داشته‌اند ولی در استان قم تا خردادماه سه سال گذشته، این آمار ۳۸درصد بود؛ ولی اکنون برای زندانیانی که بیش از ۶ماه در زندان حضور داشته‌اند و توانسته‌اند از فعالیت‌های اصلاح و تربیتی استفاده کنند، تنها ۱۴نیم درصد برگشت به زندان داشته‌اند و این آمار در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار خوب است.

وی اضافه کرد: کمبود منابع مالی و انسانی وجود دارد ولی نیروهای کنونی، نیروهایی دانا، توانا، کاربلد و معتقد هستند که توانسته‌اند با وجود کمبودها، وضعیت بهتری را ایجاد کنند.
مدیرکل زندان‌های استان قم اظهار کرد: مشکلات منابع انسانی و مالی قابل حل است ولی تا کنون این مشکلات حل نشده است ولی در وضع موجود نباید دست روی دست گذاشت و امیدواریم با روحیه جهادی که همگی از آیت الله رییسی سراغ داریم، مشکلات حل شود.

وی گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به اشتغال ،در سال ۹۵در استان قم، ۲۹۰زندانی صاحب شغل شدند و اکنون ۶۵۰حقوق بگیر از بین زندانیان  وجود دارد و در برنامه داریم تا پایان سال نودوهشت به هزار نفر افزایش دهیم.

تهامی تاکید کرد: اشتغال زندانیان از چند جهت بسیار مهم است، اولین مورد رونق تولید کشور است، تامین معیشت خانواده زندانیان، کاهش وقوع جرم و کاهش بازگشت به زندان‌ها از اثرات مهم اشتغال زندانیان است.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*