نشست خبری حجت الاسلام سیدعلی تهامی مدیر کل زندانهای استان قم

 

درپنجمین روز از هفته قوه قضائیه و گرامیداشت یاد وخاطره شهید آیت الله بهشتی و یارانش، نشست خبری حجت الاسلام سیدعلی تهامی مدیر کل زندانهای استان بمنظوره ارایه گزارشات و عملکرد زندانهای استان با حضور نمایندگان و خبرنگاران صداوسیما و مطبوعات  و خبرگزاریهای استانی برگزار گردید.

حجت الاسلام سید علی تهامی اظهار داشت: اقدامات تامینی و تربیتی در سه بخش مورد زندان، زندانی ،زندانبان  مورد توجه اداره زندان های استان است و باید تلاش شود با اقدامات  فرهنگی زمینه بازگشت مجدد به زندانها کاهش پیدا کند.

مدیرکل زندان های استان قم با بیان اینکه بهبود وضعیت اداری، اجرایی، فیزیکی و مدیریتی در دستور کار است، افزود: توسعه منابع انسانی در دستور کار است که در این راستا با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و امیدواریم با رایزنی و تعامل دستگاههای مرتبط این کمبودها مرتفع گردد.

تهامی بیان کرد: تعداد زندانیان استان قم نسبت به برخی از استان های کشور کمتر است و حتی بازگشت مجدد هم در این استان پایین تر است، در کشور بازگشت مجدد زندانیان ۴۶ درصد است و در استان قم ۳۷ درصد بازگشت مجدد داریم.

حجت الاسلام و المسلمین تهامی با بیان این که برگشت مجدد به زندان‌ها با اقدامات فرهنگی وتربیتی کاهش می‌یابد، گفت: یکی دیگر از وظایف  مهم سازمان زندان ها، ارتقاع و بهبود وضعیت زندان‌ها از نظر بهداشتی، فیزیکی، مدیریتی و … است.

حجت الاسلام و المسلمین تهامی اضافه کرد: استان قم شاهراه مواصلاتی ۱۷ استان است و اکثر زندانیان قم در حوزه مواد مخدر فعالیت داشتند، به همین دلیل، میزان زندانیان قم افزایش یافته است، در حالی که تعداد زندانیان قم از این آمار کمتر بود.

وی افزود: اداره کل زندان‌های استان قم، تفاهم نامه‌های فراوانی با نهضت سوادآموزی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌های علمی کاربردی، پیام نور و آزاد داشته است تا سطح سواد مددجویان افزایش یابد؛ به طوری که در سال گذشته، ۳۴ نفر از زندانیان استان قم در کنکور شرکت کردند.

مدیر کل زندان‌های استان قم بیان کرد: آمار نشان می‌دهد بیشترین زندانیان کسانی هستند که سطح سواد آنها پایین تر است، اما به این معنا نیست که کم سوادان بیشتر مرتکب جرم می‌شوند، بلکه ممکن است این مسأله به این دلیل باشد که تعداد کم سوادان در جامعه بیشتر است.

حجت الاسلام تهامی ،از ضرورت برنامه های فرهنگی  و اهمیت اشتغال ، کار آموزی به مددجویان پرداخت و افزود با استفاده از حضور اساتید و مبلغان برجسته حوزه های علمیه در برگزاری نمازهای جماعت و مراسمات انقلابی و اسلامی  و مشاوره های دینی  با کمک روحانیون و مربیان قرآنی  و کلاس های آموزشی و مهارت زندگی گفت:   در زندان‌های استان، ۲۰ روحانی در طول سال و در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان، حدود ۳۵ نفر از روحانیون در زندان‌های استان مشغول فعالیت هستند و به آموزش قرآن در ابعاد مختلف، آموزش مسائل اعتقادی و اخلاقی می‌پردازند.

مدیر کل زندان‌های استان قم تأکید کرد: ما باید فرهنگ صلح و سازش را در جامعه نهادینه کنیم تا اگر کسی مرتکب جرمی غیرعمد شد، مورد عفو قرار بگیرد، در این زمینه نیز مسئولین قضایی و مسئولین زندان‌ها در بحث صلح و سازش تلاش مضاعفی دارنند.

مدیر کل زندان‌های استان قم بیان کرد: یکی از برنامه هایی که به صورت جدی پیگیری می‌شود، تشکیل مجمع خیرین در ایام مختلف است، به طوری که در ماه مبارک رمضان، خیرین قرآنی در داخل و خارج زندان، فعالیت‌های قرآنی برگزار کردند.

وی تصریح کرد: در آینده، خیرین آموزشی، ورزشی، بهداشتی، هنری و در ابعاد مختلف تشکیل می‌شود تا خیرین بتوانند زمینه بازگشت زندانیان به جامعه را فراهم کنند.

درادامه یادآور شد: در ماه مبارک رمضان، زندانیان استان قم به مدت چند شب  سفره افطاری کریمه اهل بیت (ع) و خیرین مددجویان روزه خود را افطار کردنند.

حجت الاسلام و المسلمین تهامی عنوان کرد: در استان قم، یک زندان هزار نفری ساخته شده است که ۹۸ درصد آن به پایان رسیده است که امید است در آینده نزدیک افتتاح شود تا مشکل تراکم جمعیت و محدودیت فیزیکی رفع شود، البته امیدواریم تعداد زندانیان روز به روز کمتر شود تا شاهد افتتاح زندان‌های دیگر نباشیم.

وی با اشاره تخصیص بودجه ای از سوی مقام معظم رهبری (مد ظله) در سال ۸۹ به اشتغال و حرفه آموزی در زندان‌های قم، گفت: در استان قم در راستای ایجاد سالن‌های حرفه آموزی در زندان، ۱۲ سوله ساخته شد که ۶ سوله مشغول به فعالیت است.

مدیرکل زندان‌های استان قم بیان داشت: اگر صاحبان صنعت در زمینه همکاری با اداره زندان‌ها اعلام آمادگی کنند، این سوله‌ها در اختیار آنها قرار می‌گیرد و بدین وسیله هم چرخه اقتصادی می‌چرخد و هم اشتغال مددجویان فراهم می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین تهامی در پایان تصریح کرد: بخشی از دستمزد زندانیان به خانواده‌های آنها داده می‌شود تا بدین وسیله از خانواده‌های آنها نیز حمایت مالی صورت بگیرد، امید است که ۶ سوله حرفه آموزی باقی مانده تا ۶ ماه آینده راه اندازی شود.

IMG_0537 IMG_0546

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*