پیوند عجیب عرفه و زیارت امام حسین علیه السلام به لسان حجت الاسلام ماندگاری کارشناس برنامه سمت خدا در زندان قم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای قم ،در این آیین معنوی که با حضور پر شور علاقه مندان در مجتمع فرهنگی زندان قم برگزار شد خطیب برجسته کشوری حجت الاسلام ماندگاری با اشاره به این که الطاف خداوند همیشه شامل حال بندگان بوده و روزهای مشخصی را برای پناه بردن به حرم امن او و بخشش انسان در نظر گرفته است گفت: به بیان ائمه اطهار علیه السلام کسانی که نتوانستند از شب های قدر برای بخشیدن گناهانشان استفاده کنند فرصت دارند عرفه را قدر بدانند زیرا عرفه روزی است که زمین و آسمان به اندازه ای به هم نزدیک می شوند که اگر بنده ای دستانش را بلند کند شاید خود پروردگار او را از گودال گناه نجات داده و بالا ببرد.

ایشان درباره اهمیت عرفه گفت: روز عرفه روز بزرگی است درست است این روز از اعیاد ماه ذی الحجه محسوب نمی شود اما آنقدر بزرگ و پرفضلیت است که می توانیم به عنوان عید از آن یاد کنیم.

این کارشناس مذهبی ادامه داد که یکی از موضوعات بسیار مهم در روز عرفه زیارت سیدالشهدا علیه السلام است نکته عجیب این است که خدای متعال در این روز نگاه اولش نه به سمت حجاج بلکه به سمت زوار سیدالشهدا است و این مساله، مساله بسیار مهمی است زیرا، خداوند می فرماید: در روز عرفه بیش از این که به زوارم در عرفات نگاه کنم به زوار سیدالشهدا نگاه می کنم.

وی گفت: پیوند عجیبی در روز عرفه اتفاق می افتد پیوند پیامبر با آل الله وجود مبارک سیدالشهدا علیه السلام است. در روز عرفه که روز عبادی است به توبه، خواندن نماز مخصوص، انجام غسل و … سفارش شده است. کنار این اعمال عبودی دعای خاص امام حسین علیه السلام سفارش گردیده است. لذا خداوند خواسته ما دعای عرفه بخوانیم چرا که بواسطه امام حسین علیه السلام ابعاد عبودی را فرا بگیریم. در این روز خدای متعال اول به سرزمین کربلا نگاه می کند علت این توجه به کربلا خصوصیت سیدالشهدا است. چرا که امام حسین مظهر پیوند با آل الله است.

ایشان با اشاره به این که نهم ذی الحجه مصادف با شهادت مسلم علیه السلام است گفت: در غربت و مظلومیت آن حضرت همین بس که از پشت بام ها دسته های نی را آتش می زدند و بر سر آن حضرت می ریختند و در بالای دارالاماره با لب تشنه سر از بدن نازنینش جدا کردند و بدنش را از بالای قصر پایین انداختند و بعد از شهادت ریسمان به پای مبارکش بستند و در میان بازار کوفه کشیدند. بدن مبارکش را به دار زده و سر مطهرش را به دمشق فرستادند. و در آخر دعای پرفیض عرفه برگزار گردید.

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*